Prawidłowe zastosowanie: lakier 2K

Będziesz potrzebować:

- lakier dwuskładnikowy (zawiera lakier wzorcowy wraz z utwardzaczem)

- ewentualnie taśma maskująca do maskowania miejsc nie malowanych

- wałek malarski lub pędzel

- odkamieniacz/odtłuszczacz

- w razie potrzeby rozcieńczenie (można go również później użyć do czyszczenia urządzenia)


Przygotowania

1) Nakładanie, aw szczególności schnięcie farby dwuskładnikowej nie powinno odbywać się w temperaturze poniżej 10°C. Ta specyfikacja odnosi się do temperatury malowania, podłoża i pokojowej podczas aplikacji oraz następującego po niej czasu schnięcia i utwardzania wynoszącego pięć dni. Zbyt niskie temperatury mogą prowadzić do problemów z suszeniem, ponieważ niezbędna reakcja chemiczna nie może zajść.

2) Kurz i brud należy usunąć.

3) Użyj taśmy maskującej do malowania obszarów wokół powierzchni, które nie mają być malowane (również silikonowe!).

4) Dokładnie oczyścić, odwapnić i odtłuścić powierzchnię, a następnie spłukać wodą. Ważne: nie używaj środków czyszczących na bazie mydła ani mleczka do szorowania (są one wykonane z kwasów tłuszczowych i dlatego nie nadają się do rozpuszczania tłuszczu).


Aplikacja

1) Dwa składniki, tj. farbę i utwardzacz miesza się ze sobą w proporcji 5:1 (wagowo) bezpośrednio przed obróbką. Oznacza to, że odważasz pięć części lakieru i jedną część utwardzacza i mieszasz je razem. Określ, ile lakieru potrzebujesz na jeden etap pracy. Teraz weź wagę, postaw na niej pustą puszkę, a następnie napełnij ją np. 500 gramów lakieru, a następnie dodać 100 gramów utwardzacza. Dobrze mieszaj tę mieszaninę przez co najmniej jedną minutę.

2) Czas obróbki naszych lakierów dwuskładnikowych wynosi około czterech do pięciu godzin. Oprócz czasu przydatności do użycia (czas między wymieszaniem farby a zakończeniem aplikacji) istnieje również czas obróbki, w którym możliwa jest optymalna obróbka. Po tym czasie przetwarzalność i efekt powlekania pogarszają się, nawet jeśli powłoka jest jeszcze płynna i nie widać żadnych zmian. Z tego powodu w jednej operacji należy wymieszać tylko tyle farby, ile jest potrzebne.

3) Teraz pomaluj podłoże. W celu uzyskania optymalnego efektu zalecamy nałożenie dwóch cienkich warstw farby.

4) Po około 60 minutach farba jest pyłoschnąca. Po dwunastu godzinach można łatwo usunąć taśmę maskującą.