Właściwe zastosowanie: 2K farba basenowa do GRP / plastiku / poliestru

Na tej stronie dowiesz się, jak prawidłowo stosować naszą 2-składnikową farbę basenową do GRP, plastiku i poliestru.

Będziesz potrzebować:

 • a 2K farba do ruchomych szczęk (zawiera farbę bazową z utwardzaczem)
 • prawdopodobnie taśma malarska i papier maskujący do zamaskowania obszaru nieprzeznaczonego do malowania
 • Wałek malarski lub pędzel (polecamy nasz zestaw malarski Premium X300)
 • Odwapniacz / odtłuszczacz
 • jeśli to konieczne, rozcieńczenie (można go również użyć później do czyszczenia urządzenia)

Przygotowania

 • Obróbka, aw szczególności suszenie farb dwuskładnikowych nie powinno odbywać się w temperaturze poniżej 10°C. Informacje te odnoszą się do materiału farby, podłoża i temperatury otoczenia podczas obróbki oraz następującego po niej czasu schnięcia i utwardzania wynoszącego co najmniej 5 dni. Zbyt niskie temperatury prowadzą do problemów z suszeniem i utwardzaniem, ponieważ nie może zajść konieczna reakcja chemiczna. Nawet krótkotrwała niższa temperatura może prowadzić do problemów.
 • Usuń wszystkie możliwe źródła kurzu.
 • Użyj taśmy malarskiej, aby pokryć obszary płytek, które nie mają być malowane (użyj również silikonu do płytek!).
 • Dokładnie oczyść, odkamieniaj i odtłuść powierzchnię, a następnie spłucz wodą.

Ważne: Nie używaj mydlanych środków czyszczących ani szorstkich śmietanek. Są one wykonane z kwasów tłuszczowych i dlatego nie nadają się do rozpuszczania tłuszczu.

  Przetwarzanie

  1. Dwa składniki, tj. farba i utwardzacz, są mieszane ze sobą w określonych proporcjach bezpośrednio przed obróbką. W przypadku naszych farb stosunek ten wynosi 5:1 (objętość/litry). Oznacza to, że 5 części farby i 1 część utwardzacza odmierza się i miesza w miarce. Należy mieszać tylko tyle farby, ile jest konieczne dla danego etapu pracy. Zużycie farby to średnio około 7-8m2/l. Jednak te informacje mogą się różnić, jeśli użyjesz rozcieńczalnika lub nałożysz grubsze warstwy. Po dodaniu utwardzacza procesu utwardzania nie można już odwrócić. Dobrze mieszaj mieszaninę przez co najmniej minutę.
  2. Czas przetwarzania naszych farb 2K wynosi około 4-5 godzin. Oprócz czasu przydatności do użycia (czas między zmieszaniem farby a końcem czasu obróbki), niektóre materiały mają również czas obróbki. Tylko w tym czasie możliwe jest optymalne przetwarzanie. Po tym okresie urabialność i efekt malowania ulegają pogorszeniu, nawet jeśli farba jest jeszcze płynna i nie widać żadnych zmian. Mieszaj tylko tyle farby, ile można przetworzyć za jednym razem.
  3. Teraz pomaluj tło. Aby uzyskać najlepszy efekt, zalecamy nałożenie dwóch cienkich warstw.
  4. Po ok. 60 minutach farba jest pyłoschnąca. Kolejną warstwę można nakładać po 4-6 godzinach.
  5. Po 12 godzinach możesz łatwo usunąć taśmę maskującą. Ostateczną twardość uzyskuje się po 5-7 dniach.

  Gotowy na swój projekt? Czy to matowe, satynowe czy błyszczące, bezbarwne lub w ponad 200 różnych kolorach RAL; oferujemy Ci duży wybór wysokiej jakości farb basenowych 2K.